Steering Committee Members
Alberta Blair
Director of Public Works, Dallas County
Representing Texas Department of Transportation
Audra Valamides, PE, CFM
Stormwater Engineer
City of Arlington
Bennett Howell
County Engineer
Denton County
Bob Morris
Deputy Chief of Engineering & Construction Division
Fort Worth District, U.S. Army Corp of Engineers
Brent Brown
Director, City Design Studio
Dallas City Hall
Colin Blankenship, PE
Design Engineer, Hayden Consultants
Representing American Society of Civil Engineers, Dallas Sustainability Committee
Dana Burghdoff
Deputy Director, Planning Division
City of Fort Worth
David Batts, LEED AP
Market Development Manager, Construction EcoServices, Inc.
Representing Houston Land/Water Sustainability Forum
Dorcy Clark
Chief Planner
City of Dallas, Trinity Watershed Management
Ernest Fields, PE LEED AP
Principal, Walter P. Moore
Representing American Council of Engineering Companies
Fernando Costa
Assistant City Manager
City of Fort Worth
Gary Olp
Principal, Gary Gene Olp Architects
Representing U.S. Green Building Council
Jack Tidwell, AICP, CFM
Manager of Environment and Development
North Central Texas Council of Governments
James Yarbrough
Climate Advisor
US Environmental Protection Agency, Region 6
Javier Espinoza
JEA-Javier Espinoza Architecture
Representing American Institute of Architects
Jeff Rice
Environment and Development Planner
North Central Texas Council of Governments
Jerry Dittman
Assistant City Manager
City of Mesquite
Joetta Dailey, CPESC
Watershed Protection Specialist
City of Denton
John Walsh
President, Real Estate Services for TIG
Representing The Real Estate Council, Planning Commission
Lindsey White
Landscape Architect, Caye Cook & Associates
Representing American Society of Landscape Architects-Dallas
Mikel Wilkins, PE LEED AP
Associate, Freese & Nichols, Inc
Representing American Society of Civil Engineers, Institute for Sustainable Infrastructure
Noelle Gaspard,
Project Manager Representing Texas Society of Professional Engineers
Rachel Hayden, PE
President, Hayden Consultants
Representing American Council of Engineering Companies
Ranjan Muttiah, PE
Stormwater Management
City of Fort Worth
Rob Seeds
Environment and Development Planner
North Central Texas Council of Governments
Robin Neel, LEED Green Associate
Market Development Manager
Construction EcoServices, Inc.
Steering Committee Co-Chair
Susan Alvarez, PE
Senior Program Manager
City of Dallas
Suzanna Perea
Stormwater/Green Infrastructure Coordinator
US Environmental Protection Agency, Region 6
Tim May
Director of Planning/Landscape Architecture
Teague Nall & Perkins
Representing American Society of Landscape Architects
Paul Causey
North Texas Area Manager
Associated General Contractors